درباره وبلاگ

رضا: رتبه 2 مديريت اجرايي سراسري - دانشجوي سابق MBA پيام نور
روح اله:کارشناسی از دانشگاه علم وصنعت
حسام: رتبه 50 مديريت اجرايي سراسري
ایوب : رتبه 22 مدیریت اجرایی سراسری
حسین: رتبه 81 MBA سراسري
مرضیه: رتبه 12 MBA سراسري
ابراهيم: رتبه 48 مديريت اجرايي سراسري
مهدي: دانشجويMBA پيام نور دماوند
منوی اصلی
نویسندگان
موضوعات مطالب
مطالب قبلی
تبادل بنر
Iran XM SEO
جستجو
پشتیبانیعکس

تبلیغات
عکس

  1) تئوري سازمان؛تاليف استفان رابينز؛ترجمه دكتر الواني و ناصحي فرد؛ نشر صفار

يك كتاب خوب و مفيد براي همه مديران و علاقمندان مديريت كاربردي

اين كتاب را براي شروع مطالعه به داوطلبان بخصوص دوستاني كه رشته كارشناسيشان مديريت نبوده است، پيشنهاد مي كنم. كتاب در مجموع ساده نوشته شده است و ترجمه دكتر الواني (عضو هيئت علمي دانشگاه علامه طباطبايي و چهره ماندگار مديريت سال 1386 ايران) هم نسبت به ساير اساتيد مديريت مانند دكتر رضائيان، روانتر است. كتاب نزديك 500 صفحه دارد و به صورت كاربردي نوشته شده است. ويراستاري كتاب خوب است و جملات نامفهوم در آن ديده نمي شود و چون كتاب يك نويسنده دارد در طول مطالعه به نگارش آن عادت مي كنيد. در كل براي كساني كه به مطالعه كتابهاي مديريتي علاقه دارند و يا اينكه شغلشان مديريت است، مفيد است. سوالات اين كتاب به صورت مفهومي و ساده طراحي مي شود؛ يعني اگر پس از مطالعه اين فصل توانستيد آن را براي يك نفر ديگر توضيح بدهيد به احتمال قوي در آزمون نيز مي توانيد به سوالات مربوط به ان پاسخ بدهيد.

2)سازمان استراتژي محور؛ تاليف كاپلان ؛ترجمه پرويز بختياري؛نشر سازمان مديريت صنعتي

براي مطالعه اين كتاب را پس از تئوري سازمان مطالعه كنيد.اين منبع چند خاصيت دارد كه به نحوي آن را از ديگر منابع متمايز مي كند.اين كتاب قطورترين،گرانترين!!،ساده ترين و جديدترين كتاب در بين منابع اعلام شده است.(فكر مي كنم كه تاليف سال 2000 ميلادي باشد).

اين كتاب در مورد عملي كردن استراتژي در سازمانها با ذكر يك نمونه عملي بزرگ در شركت نفت موبيل امريكا است. براي مديران ارشد سازمانها خواندن آن را جداً توصيه مي كنم . شما هم اگر به مباحث مديريتي علاقمند باشيد، از خواندن اين كتاب لذت خواهيد برد. در كل آقاي پرويز بختياري ترجمه خوبي دارد و كتابهاي روز دنيا را ترجمه مي كند. مشكل اين است كه نمي توانيد حدس بزنيد كه سوال از كجا طراحي مي شود.بيشتر صفحات كتاب در مورد مثالهاي مختلف است كه سوال خاصي از آنها طراحي نمي شود و اين باعث مي شود نزديك 60% كتاب از محدوده طراحي سوال حذف شود ولي در مورد مابقي كتاب بايد با دقت مطالعه كنيد.

3)مباني سازمان و مديريت؛تاليف دكتر علي رضائيان؛ نشرسمت

معروفترين و مهمترين كتاب رشته مديريت براي همه آزمونهاي سراسري و پيام نور و حتي آزمونهاي دكتري همين كتاب مباني سازمان دكتر رضائيان (هيئت علمي دانشگاه شهيد بهشتي تهران و دانشگاه امام صادق(ع) و رئيس سابق دانشكده مديريت دانشگاه تهران) است. دكتر رضائيان از اساتيد معتبر رشته مديريت است؛ولي شما پس از خواندن يك فصل از كتابهاي ايشان، موضوع فصل هم را فراموش مي كنيد چه برسد به جزئيات نمودارهاي فراوان كتاب. پيشنهاد مي كنم كه اين كتاب را يك بار بدون توقف و به صورت مروري مطالعه كنيد و بلافاصله براي بار دوم تكرار كنيد. در مطالعه مجدد كلمات كليدي هر صفحه را علامت بزنيد.

4)نگرش جامع به مديريت استراتژيك؛ تاليف دكتر علي احمدي و دكتر فتح الله؛ نشر توليد دانش

نا اميد نشويد. شايد در رشته فلسفه بتوانيد كتابي بي ريختترو درهم و برهمتر از اين كتاب پيدا كنيد ولي در رشته مديريت انجام چنين كاري غير ممكن است.

نگارش اين كتاب بينهايت سنگين واست و اگربا دقت مطالعه كنيد بعضي صفحات كتاب با همديگر مخالفت مي كنند!.دكتر علي احمدي(عضو هيئت علمي ومعاون سابق دانشكده مهندسي صنايع دانشگاه علم و صنعت؛ رييس دانشگاه پيام نور!! و وزير آموزش و پرورش!!!؟؟) سوابق اجرايي فراوان و قابل احترامي دارد ولي كاش حداقل قبل از چاپ اين كتاب با چند تن از دانشجوياني كه قرار بود بعداً اين كتاب را بخوانند و امتحان بدهند هم مشورت مي كرد. در مورد اين كتاب يك پيشنهاد جدي دارم و اين كه آن را با دقت نخوانيد!؟. در مورد اين كتاب به حفظ سرفصلها و تعريفهاي مهم بپردازيد و از جدولهاي فراوان كتاب؛ جداول 2ستوني و 3 ستوني را با دقت مطالعه كنيد.

5)زبان تخصصي بازاريابي مديريت بازرگاني؛ دكتر ونوس و ميترا صفائيان؛ نشر نگاه دانش

اين منبع در اصل خلاصه كتاب بازاريابي آقاي ساليوان است كه در 200 صفحه ترجمه شده و علي رغم تسلط و تبحر مترجمان بخصوص دكتر ونوس شما حتي در پاسخ دادن به يك سوال فارسي طرح شده از متن با مشكل مواجه مي شويد. در آزمون 3  reading تقريباً طولاني 5 سوالي از اين كتاب خواهيد داشت. نكته قابل توجه اين است كه از مجموع 30 سوال زبان آزمون 20 سوال از اين كتاب طراحي مي شود و 10 سوال باقيمانده از زبان عمومي دانشگاه طرح خواهد شد . در اين مورد كتاب زبان عمومي كارشناسي ارشد تاليف آرمان اشراقي نشر نگاه دانش را پيشنهاد مي كنم و اينكه گنجينه لغات خود را افزايش دهيد. در ضمن براي پاسخگويي به سوالات زبان طوري برنامه ريزي كنيد كه زمان كم نياوريد.

در صورتي كه سوال ديگري داشتيد در بخش نظرات مطرح كنيد تا پاسخ بدهم.

در ضمن برنامه ویژه آمادگی آزمون فراگیر مدیریت اجرایی ام بی ای را در صفحه اصلی مطالعه کنید و اگر خوشتان آمد ثبت نام کنید.

اين هم ايميل گروپ فراگير اجرايي سال ۸۷

FARAGIRMBA@GMAIL.COM

منتظر نظرات شما هستم.

ارادتمند دوستان.

www.iranemba.blogfa.com

 

نوشته شده توسط رضا در ۸۷/۰۱/۲۲ و ساعت 9:52 |

جستجوی مطالب
سربکوبی
iranemba.blogfa.com